تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - بارگذاری خطوط


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :

بارگذاری فونت ها: [نام زبان : (نام خط برای بارگذاری) ، خانواده زبانی ، توضیح]

اوستایی : (جامآسپآ ، ویستآسپآ ، هوتآوْسآ) هندی ـ اروپایی ، این خط در ایران قدیم برای نوشتن اَوِسْتا ودیگر كتب دینی زردشتیان به كار میرفته وبه عقیده بعضی مجموعه خطوط اوستایی از كاملترین خطوط جهان است كه میتوان هر چیزی را به آن نوشت. خط نوشتاری كه "دین دَپیرِه" نامیده میشود دارای حروفی است كه در سرایش وهمخوانی متون مذهبی از آن استفاده میشود. این خط فاقد حرف لام میباشد و این حرف را از خط پهلوی به آن اضافه كرده‌اند.

پهلوی : (خسرو ، اردشیر ، شاپور ، بهرام ) هندی ـ اروپایی

نَبَطی : (Nabataean) آفریقا ـ آسیایی ، این خط را كه بقایای آنرا در شهر پِترا پایتخت پادشاهی نَبَطی وهمچنین شهرهای دمشق ومدینه یافته اند، از خانواده زبانهای سامی واز لهجه های زبان آرامی میدانند. گفتنی است خط عربی را برگفته شده از این خط میدانند.

سَبَئی یا سبأیی : (sabaic) این خط كه از جمله خطوط عربی جنوبی است متعلق به یك قوم سامی ساكن در منطقه" سبأ"بوده است. این خط همانند خطوط عربی وعبری و... دارای صامت است اما مصوتی در این خط وجود ندارد. پژوهشگران به درستی ریشه این خط را نمیدانند اما بر این عقیده اند كه این خط رفته رفته به خط جِعِز حبشی تبدیل شده است.

آرامی نخستین 10 قرن پیش ازمیلاد : (Early Aramaic) این خط كه برگفته شده از خط كنعانی قدیم است را مادر بسیاری از خطوط مورد استفاده امروزی میدانند. این خط زمانی هم با زبان آرامی در ایران ودر زمان پادشاهی هخامنشی استفاده میشده است.

سریانی غربی ، یعقوبی یا سِرْطُو ؛  سریانی شرقی یا نسطوری ؛ اِسْطِرُنجیلی :  (مِلثُو یا مِلْثآ ) یكی از كاملترین مجموعه های خطوط سریانی كه توسط آقای جورج كیراز وهمكاران او در مؤسسه تحقیقات  سریانی  "بِیث مَرْدوثُو"(فرهنگسرا)طراحی شده است (شامل 33 فونت).

اِگْریتی : (Ugarit) این خط كه از جمله خطوط میخی محسوب میشود متعلق به یك گروه سامی بوده كه در سوریه امروزی زندگی میكرده‌اند. نكته قابل توجهی كه خط میخی اگریتی را از سایر خطوط میخی متمایز میكند ، آن است كه اگریتی ها اولین كسانی بودند كه به جای به كار بردن نمایه برای سیلاب ، نمایه های خط میخی را برای صامت ها به كار بردند كه در نتیجه تعداد این نمایه ها از چند صد نمایه در خطوط میخی دیگر مثل ایلامی ، فارسی باستان و... به بیست وچند نمایه كاهش یافت.

مندائی یا صابئی  : (اردوان سبتی ، مندایی)  آفریقا ـ آسیایی ، این خط كه در واقع خط دینی پیروان حضرت یحیی علی نبینا و آله و علیه السلام است برای نوشته ها ومتون دینی این كیش رازآلود استفاده میشود. از نظر پراكندگی صاحبان این خط در خوزستان ایران و قسمت هایی از عراق وآمریكا زندگی میكنند. كتابهای مهم منداییان به این خط نوشته شده كه مهمترین آنها كتاب "گِنزا ربّا" (گنج بزرگ) است. زبان مندایی دینی شباهت زیادی به سریانی دارد و از لهجه های زبان آرامی محسوب میشود، اما زبان مندایی نو كه در بین منداییان اهواز ودیگر شهرهای مندایی نشین خوزستان رواج دارد دارای تعداد معتنا به كلمات فارسی وعربی دخیل است.

جِعِز و اَمْهَری یا حَبَشی : ( گ.ف.زِمِن ، اَبیسینیكا ، یِبْسِه ) آفریقا ـ آسیایی ، این خط كه یكی از مشكلترین خطوط سامی است برای نوشتن زبان های حبشی ویا اِتیوپی امروزی استفاده میشود. این خط امروزه به عنوان خط دینی كلیسای ارتودكس حبشی استفاده میشود.

قُبْطی یا مصری  : (آثِنآ  ) آفریقا ـ آسیایی ، این خط مربوط به مصریان قدیم است. شایان ذكر است كه این خط تلفیقی از خطوط باستانی مصر مثل هیروگلیف ، دیموتیك و هیراتیك با خط یونانی است.این خط امروزه به عنوان خط نوشتاری دینی مسیحیان ارتودكس مصر استفاده میشود..: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ