تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - پیام واتیكان به مناسبت عید فطر امسال (1433 قمری ـ 1391 شمسی)


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
پیام واتیكان به مناسبت عید فطر امسال (1433 قمری ـ 1391 شمسی)

بسم الله الرحمن الرحیم

اگرچه این روزها ملت بزرگوار ایران عزادار عزیزان از دست رفته حادثه زلزله آذربایجان هستند ؛ اما به نظرم میرسه بیایید با هم به برادران وخواهرانمون امید بدیم و عید سعید فطر رو رستاخیزی برای امیدواری بیشتر به رحمت ومغفرت خداوند بدونیم. مطمئنا كسی جز خداوند عطاكننده صبر بر مصائب نیست.

اما شورای پاپی برای گفتگوی بین ادیان در تاریخ 3 آگوست 2012 مطابق سالهای گذشته پیام خودش رو به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، پیشاپیش به مسلمانان جهان اعلام كرده. من متن این پیام رو برای اگاهی از اون در این متن آوردم. برای آگاهی بیشتر از این پیامها میتونید در قسمت منابع پست سال قبل رو مطالعه كنید...

متن پیام

شورای پاپی برای گفتگوی بین ادیان

تربیت جوانان مسیحی ومسلمان برای عبادت وصلح

پیام به مناسبت پایان ماه رمضان

عید فطر 1433 هجری قمری ـ 2012 میلادی

شهر واتیكان

 

دوستان عزیز مسلمان،

1. برگزاری عید فطر كه اختتام ماه رمضان است، ما را شادی آن میبخشد كه صمیمانه‌ترین تبریكات را از سوی شورای پاپی برای گفت وگوی بین ادیان تقدیم حضورتان داریم.

با شما شادمانیم به جهت این ایام گرانقدر كه برای شما فرصت آنرا فراهم كرد تا از طریق روزه وپارسائی ، اطاعت از خدا را ، همان ارزشی كه ما نیز آنرا عزیز میداریم عمق بخشید.به همین خاطر امسال مناسب دانستیم كه مبحث مورد تأمل مشترك را به پرورش جوانان مسیحی ومسلمان در باب عدالت وصلح كه از حقیقت وآزادی جدا ناشدنی‌اند، اختصاص دهیم.

 

2. همانطور كه میدانید اگر چه وظیفه تربیت به تمامی جامعه سپرده شده ، لكن آن قبل از همه وبه طرز مخصوصی به عهده خانواده‌ها ، مدارس ودانشگاهها می‌باشد ، بدون آنكه در این راستا نقش مسئولین مذهبی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی وهمچنین نقش رسانه‌های ارتباط جمعی نادیده گرفته شود.

در اینجا صحبت است از یك امر خطیر زیبا وهمزمان سخت یعنی كمك به نوجوانان وجوانان در جهت كشف واشاعه منابعی كه خالق هستی بدیشان سپرده تا روابط انسانی مسئولانه‌ای بنا نهند. با رجوع به وظیفه مربیان ، پاپ اعظم بندیكت شانزدهم ، اخیرا چنین تأكید نموده‌اند : " به این خاطر بیش از همیشه به شاهدان واقعی نیاز است ونه به وضع كنندگان قوانین واطلاعات... شاهد نخست ، سالك مقصود خویش است" (پیام روز جهانی صلح 2012). ضمنا یادآور می‌شویم كه جوانان خود نیز مسئول تربیت خویش وپرورش در جهت عدالت وصلح می‌باشند.

 

3. عدالت قبل از هر چیز دیگری در هویت شخص انسان حاضر است ، آن هم در تمامیت وجودش. بنابراین نمی‌توان عدالت را در گستره ارتباطی واشتراكی‌اش محدود نمود. از یاد نبریم كه خیر عموم را نمیتوان بدون همبستگی ومحبت برادرانه مهیا ساخت. برای ایمانداران ، عدالت واقعی كه ماحصل زندگی دوستانه با خداست باعث عمیق‌تر شدن روابط با خویشتن خویش وبعد با دیگران وبا تمامی مخلوقات است. بعلاوه، ایشان معترفند كه عدالت ناشی از این حقیقت است كه همه انسانها مخلوق خدا هستند وفراخوانده شده‌اند تا خانواده واحدی را تشكیل دهند. چنین نگرشی به معقولات، با كمال احترام به منطق وپذیرش آنچه نادیدنی است، تمامی مردان وزنان نیك سیرت را به تلفیق هماهنگ گونه حقوق وتكالیف فرامیخواند.

 

4. در جهان پر تشویشی كه در آن زندگی می‌كنیم، تربیت جوانان در راه صلح بیش از پیش الزامی است. برای تعهدی مناسب در این راستا میبایست طبیعت حقیقی صلح را درك نمود كه نه در عدم جنگ و نه در ایجاد تعادل بین قدرتهای مخاصم محدود نمی‌گردد، بلكه همزمان عطیه خدا وكار انسان است كه باید آن را همواره ساخت. صلح میوه عدالت وانعكاس محبت است. مهم آن است كه ایمانداران در بطن جامعه‌ای كه به آن تعلق دارند، همیشه فعال باشند واعمال رحمت، همبستگی ، همكاری وبرادری را بجای آورند. آنان میتوانند سهم مؤثری در برابر چالشهای زمان حاضر ایفا كنند من جمله رشد هماهنگ ، توسعه همه جانبه ، پیشگیری وحل مناقشات ...

 

5. در خاتمه اشتیاق آن داریم تا جوانان مسلمان ومسیحی را كه این پیام را میخوانند ، تشویق به پرورش حقیقت وآزادی نماییم تا پیشگامان واقعی عدالت وصلح بوده وسازندگان فرهنگی باشند كه به حقوق ومنزلت هر شهروندی احترام بگذارد. ایشان را دعوت می‌كنیم تا با صبر وسر سختی لازم برای واقعی ساختن این آرمانها كار كنند ، بدون آنكه متوصل به سازشكاریهای دوگانه ویا انتخاب میان برهای فریبنده شوند و یا به راههایی رجوع كنند كه احترام شخص انسان را مخدوش مینمایند. فقط مردان وزنانی كه صادقانه به این نیازها معتقدند ، میتوانند سازندگان اجتماعاتی باشند كه در آن عدالت وصلح به واقعیت می‌پیوندند.

باشد كه خدای متعال قلوب ، خانواده‌ها وجوامع آنانی را كه آرزو دارند "وسیله صلح" گردند از آرامش وامید مملو سازد.

عید بر همه شما مبارك باد!

 

رئیس : كاردینال ژان لوئی توران

دبیر : پیر لویجی چلانا

صادره از واتیكان در تاریخ 3 اوت 2012

 منابع:

پیام واتیكان به مناسبت عید فطر سال 1432 هجری قمری ـ 2011 میلادی

شورای پاپی گفتگوی بین ادیان

شورای پاپی گفتگوی بین ادیان در واتیكان(Pontifical Council for Inter-religious Dialogue)


...
برچسب ها: شورا، پاپ، مسیحی، مسلمان، پیام، 2012، عید، فطر، عید فطر، رمضان، 1433، واتیكان،
دیدگاه ()
نوشته شده در چهارشنبه 1391/05/25 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ