تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - ما وخودتان را با حضور در مجلس جشن عروسی سرافراز كنید!


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
ما وخودتان را با حضور در مجلس جشن عروسی سرافراز كنید!

بسم الله الرحمن الرحیم

مجلس عروسی كه مهمانی تشریفاتی برای اعلام رسمی شدن پیوند دو زوج است ؛ یكی از محبوبترین مجلس‌ها برای دختران است. چه بسا كه شركت در هیچ مراسی برای یك دختر ویا خانم دلپذیرتر از شركت در این مراسم نباشد (بر اساس استقراء).

ظرفیت موجود در این مراسم به هر دلیلی كه هست ، باعث می‌شود تا آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. قبل از شروع عرائضم ، این نكته را خاطر نشان می‌شوم كه مورد خطاب وبررسی من در این نوشتار مجالس خودمان است واینكه روی سخن من در این مطلب با دخترها وخانم‌هاست.

خود پیوند ازدواج وبنیان خانواده كه از این پیوند بوجود میآید؛ به حق محبوبترین بنیان در اسلام است. اما نكته‌ای كه من میخوام در اینجا متذكر شوم آنچیزی است كه در این مراسم میگذرد.

ازدواج كردن و برگزاری مراسم ازدواج علاوه بر مسائل عرفی وشرعی ، یك جنبه بسیار مهم اخلاقی دارد. یعنی اخلاق به معنای عام كلمه، به دلایل بسیاری بر امر ازدواج و از آن سو به دلایلی مثل سهیم كردن دیگران در شادی، اطعام آشنایان و... بر برگزاری جشن نظر دارد. البته منظورم این نیست كه هر دو امر را به صورت وجوبی داریم. به هرحال پیوندی كه بر اساس اخلاق استوار شده و مراسمی كه در جهت بزرگداشت آن بنیان نهاده شده است ، چرا وچگونه مسائل مختلف غیراخلاقی را پیش می‌آورد؟ سؤالی است كه باعث پدید آمدن نكاتی در ذهن من شده است.

 

شب گناه یا پرستش؟

واژه جشن كه در تركیب «جشن عروسی» به كار برده می‌شود ، از ریشه باستانی هندو ـ ایرانی گرفته شده و واژگانی مثل "ایزد" ، "یسنا" ، "یزدان" ، "یشت" ، "یاجنا (سنسكریت)" و ... با آن مترادف هستند و به طور كلی واصطلاحی به معنای «پرستش» است وشاید وجه تسمیه آن ، این باشد كه در ایران باستان مراسم دینی كه همواره با سرور وشادی برگزار می‌شده ، در نظر مردمان آن زمان چنان پیوندی با هم داشته‌اند كه به طور كلی هر سرور وشادمانی با سپاس‌گزاری از خداوند وبه یاد آوردن او یكی دانسته شده است. یعنی هر جا كه شادی است ، ذكر خداوند وپرستش او هم هست. پس واژه جشن كه شاید امروزه در نظر ما تنها تداعی كننده شادمانی وسرور است ؛ در اصل وریشه خود علاوه بر شادمانی بر ذكر ویاد خداوند نیز اشاره دارد.

به سراغ آنچه كه امروز در این مراسم می‌گذرد میرویم (البته در بسیاری از موارد). عروس وداماد كه در رأس ماجرا قرار دارند عمدتا در شب جشن ازدواج خود ، آنقدر به فكر این وآن هستند كه اساسا جایی برای یاد خدا باقی نمیماند، از سوی دیگر اگر فكری هم باشد ، با كمی پرس وجو خواهید دانست كه خاصه عروس ، چند روز پیش وپس از ازدواج ، نماز خود را تعطیل می‌كند. افراد حاضر در مجلس ازدواج ، اگرچه در رده بندی‌های متفاوتی قرار دارند ، اما چه بسا مجالسی كه افراد نادرستی در آن راه یافته (البته اگر خود مجلس به صورت بالقوه اجازه سوء استفاده را به اشخاص ندهد!) با خوردن مشروبات الكلی ، نگاه‌های هرزه وحرام و بسیاری از مسائل دیگر كه گویی همه وهمه در آن شب حلال شده است ، مجموعا علاوه بر اینكه خود مرتكب گناه می‌شوند ، دیگران را هم از نفس‌های آلوده خود دچار نوعی خماری می‌كنند ؛ وچه بسا كسانی كه اگرچه چنان كارهایی انجام نمی‌دهند اما اگر هم ببینند عادی می‌پندارند.

البته مطالبی كه تا اینجا عرض كردم بیشتر به آقایان مربوط می‌شد. اما در مورد خانم‌ها...

چه بسا دختران وخانم‌هایی كه برای حضور یك شبه در مراسمی ،‌بسیاری از ارزشهای خود را زیر پا می‌گذارند واصولا این سوال را به ذهن انسان وارد می‌كنند كه : «آیا انسان اینچنینی ارزشهای آنچنینی داشته ودارد ویا خواهد داشت؟» ، وگاهی آنچنان تعجب برانگیز است كه انسان با خود می‌گوید : «این ، همان است؟»

 

پاسخ به سوالات چیست؟

دلایلی كه غالبا همه ما آن را شنیده‌ایم ، این است كه "یك شب هزار شب نمی‌شود!!!". من وقتی جملات این چنینی را می‌شنوم كه در اصلا مغالطه استفاده از مسلمات برای اثبات مواردی غیر از مورد مذكور است ، واقعا در مورد شخص دو نكته بیشتر به ذهنم نمی‌رسد: 1. یا اینكه واقعا شخص گوینده نادرستی این جمله وناهماهنگی با مصداق را نمی‌داند. 2.یا اینكه نمی‌خواهد بداند. كه هردوی اینها ناراحت كننده است.

اما پاسخ به این پاسخ چیست؟ پاسخ این است كه ای شخص غافل یا متغافل ، سرنوشت انسانها در لحظه‌ای وكمتر از لحظه‌ای رقم می‌خورد، چطور یك شب را كه تنها یك شب هم نیست بلكه یك شب ، یك شب است ، به حساب نمی‌آورید؟

اما بعضی دیگر هم به این كته اشاره می‌كنند كه "فلانی آشنا است!!!" یا "نمی‌شود كه..."

در عجبم از كسانی كه مقام انسان‌هایی را كه حتی در اثر رعایت نكردن تقوا ، مقامشان از دیگران هم پایین‌تر است، با خداوند مقایسه می‌كنند وحتی به این اشخاص پوئن مثبت هم می‌دهند!!!

یا اینكه انسانها غافلند از اینكه جوّ نادرست حاكم بر عروسی‌های امروزی را خود ما بوجود آورده‌ایم وحالا می‌گوییم : "نمی‌شود كه..."

وپاسخهای دیگری كه هركدام به نوعی توجیهی برای گناه هستند وبه نظرم عذر بدتر از گناه خواهند بود. چراكه با بیان آنها نیتی در انسان پدید می‌آید كه از عمل او بدتر است وشاید عمل او به بدی امكان فراهم شده نباشد.

 

پدیده‌های غیراخلاقی وناپسند در بین خواهران

به نظرم بسیار جای افسوس دارد وقتی كه:

* تجمل اعم زیاد بودن طلا وزیور آلات ، لباس‌های فاخر و... سبب برتری ویا توجه بیشتر به شخصی وجایگزین توصیه‌هایی میشود كه ملاكهای برتری انسان‌ها را بیان كرده است.

* برهنگی بیشتر و پوشیدن لباس‌های تنگ‌تر باعث بالا رفتن شخصیت وپرستیج شخصی در نگاه دیگران می‌شود.

* هنرنمایی! و رقص بیشتر كه برانگیزاننده احساسات منفی هم سن وسالان و تفكرات نادرست خیلی‌هاست ، سبب محبوبیت بیشتر شخصی بشود.

* هر كس بیشتر خود را شبیه عروسك كند كه عروسك نماد ظاهر گرایی محض و لگد زدن به اخلاق وباطن گرایی است، او بیشتر محبوب خواهد شد.

و.... از یك سو كه انسان را به یاد طوطی در بند در داستان مولانا می‌اندازد كه هركه بیشتر خود را بنماید ، بیشتر نمایانده خواهد شد! واین بیشتر نمایانده شدن چه بسا دنیای به این بزرگی را برای او كوچكتر از یك قفس كند!

واز سوی دیگر:

* آنكس كه ساده‌تر ، با تجمل كمتر در این مجلس حاضر می‌شود به اون بیشتر بی اعتنایی می‌شود. گویا می‌گویند: "خواهی نشوی تنها ، همرنگ جماعت شو!"

* برهنگی كمتر وپوشیدن لباس‌های متناسبتر باعث شرمندگی شخص می‌شود. وحتی او را بر انگیزانند كه تو هم .... .

* آنكس كه محجوب به حیاتر است ، الفاظ منفی بیشتری بر او حمل می‌شود وبه او چه نسبت‌ها كه نمی‌دهند. اگرچه اینها ظاهر است و دختران وخانم‌ها خوب می‌دانند كه آن رقاصه هنرنما ، با جان دیگران در حال كشتی گرفتن است.

وخیلی مسائل قابل توجه دیگر در پیش وپس از آن شب كه جف القلم...

 

پس چه كنیم؟

شما را به این نكته توجه می‌دهم كه حضرت فاطمه سلام الله علیها بر اساس بعضی روایات در شب عروسی خود با بزرگ مرد تاریخ ، حضرت علی علیه‌السلام ، می‌گریند! شخصی از ایشان علت این گریستن را می‌پرسند وپاسخ می‌دهند كه با دیدن لباس عروسی به یاد لحظه مرگ افتاده‌ام...!

خواهران محترم! چه بسا محیطی به این تاثیرگذاری ، حضور در آن در وهله اول و همرنگ جماعت وخواسته‌های آن شدن در وهله بعد ، سرنوشت انسان‌ها را تغییر دهد. گناهانی كه در این شبها صورت می‌گیرند را ساده نگیریم. چگونه است كه برای قبولاندن حرفی یا عقیده‌ای به شخصی زمانی خاص را انتخاب می كنند. به این بیندیشید كه چه بسا گناهانی را كه اینگونه به من وشما قبولانده‌اند. تاثیرات بد این گناهان آن زمان رخ می‌نمایاند كه ...

 

با عرض معذرت فراوان

شمادختران وخانم‌هایی كه مادران امروز وفردای جامعه هستید ونقش شما در سازندگی روح وجسم فرزندانتان و در نتیجه جامعه بر هیچكس پوشیده نیست ، خود ونقش خود را دست كم نگیرید. و در آخر هم اینكه الگوهای خود را ، زنان هرزه ، خودفروخته و... قرار ندهید. كه گفته‌اند هر كس چیزی را دوست داشته باشد، مانند آن خواهد شد...


...
برچسب ها: مجلس، عروسی، جشن، دختر، خانم، پسر، مرد، مشروب، عرق، الكل، ازدواج، پیوند، اخلاق، غیر اخلاقی، عروسك، برهنه، عریان، خانواده،
دیدگاه ()
نوشته شده در پنجشنبه 1391/06/16 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ