تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - اندكی از زبان بین المللی و اسپرانتو


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
اندكی از زبان بین المللی و اسپرانتو

بسم الله الرحمن الرحیم

با گسترش ارتباطات بین المللی در سالیان گذشته ، زبان‌شناسان كه شاید تا پیش از گسترش ارتباطات بین المللی نقش قابل توجهی نداشتند ، به فكر ابداع زبان‌هایی افتادند كه در آنها ویژگی‌های مختلفی از جمله سادگی برای آموختن ، تلفظ راحت وهمگانی در خود زبان ، كوتاه بودن زبان و ... از یك سو و ویژگیهای دیگری مانند فرا ملّی بودن(عدم وابستگی به ملت یا كشوری خاص) و... از سوی دیگر برای تبدیل شدن آن‌ها به زبان میانجی جهانی یا زبانی كه به عنوان زبان مشترك میان همه ملت‌ها استفاده شود، افتادند.

دكتر زامنهوف مبدع زبان اسپرانتو


زبانهایی مانند عربی ، فرانسه ، انگلیسی ، اسپانیولی و... در برهه‌هایی از زمان به عنوان زبان میانجی به كار گرفته ‌شده‌ ومی‌شوند. اما زبانهای فراساخته كه حاصل تلاشهای بسیار زبان‌شناسان بود ؛ با هدفهای مختلفی بوجود آمدند. زبانهای فراساخته كه شاید بتوان نخستین آنها را زبان سُلْرِسُل (Solresol) [سال 1827 میلادی توسط فرانچس سودره] دانست، با اهداف گوناگونی از جمله دلایل شخصی، کاربردی، ایدئولوژیکی یا برای آزمایش ساخته شده‌اند. البته قابل توجه است كه روند زبان سازی همچنان ادامه داشته وشاید بتوان جدیدترین زبان بین المللی را كه در سال 2012 ساخته شده با نام آنگوس (Angos) [توسط بنیامین وود] نام برد.

البته بدون شك معروفترین ، رایجترین وتاثیرگذارترین زبان فراساخته همانا زبان اسپرانتو است.

زبان اسپرانتو - که در ابتدا " اینترناتسی‌آ لینگوو" یا زبان بین‌المللی نامیده می‌شد - در سال ۱۸۸۷ (۱۲۶۶ خورشیدی) توسط دکتر لودویک لازاروس زامنهوف لهستانی ابداع شد.

واژه‌ی "اسپرانتو" به معنی "امیدوار" نام مستعار دکتر زامنهوف در زمان انتشار خودآموز این زبان جدید بوده است. وی امیدوار بود که زبان فراساخته‌ی او هر چه زودتر به‌عنوان زبان مشترک در بین تمامی انسان‌های دنیا مورد استفاده قرار گیرد تا سبب ارتقای تفاهم و دوستی هرچه بیشتر در میان ایشان گردد.

زبان اسپرانتو حتی در زبانهای فراساخته پس از خود نیز اثر فراوانی گذاشته وعمدتا شیوه دكتر زامنهوف را در ابداع زبان یا استفاده كرده ویا مورد توجه قرار داده‌اند. زبانهایی چون موندولینكو (Mundolinco) [سال 1888 توسط ج.براكمن] ، ایدو (Ido) [سال 1907] ، اسپرانتو 2 (Esperanto II) [سال 1937 توسط رنه دوسوسور] ، سلاویو (Slovio) [سال 1999 توسط مارك هوچكو] ،

عمده زبان‌های فراساخته بر پایه زبانهای لاتینی استوار شده‌اند ، اگرچه سازندگانی كه در تفكر جهانی شدن زبان ساخت خودشان بوده‌اند، برحسب معیارهایی از زبان‌های دیگر نیز بهره برده‌اند تا زبان ساخت ایشان عناصر زبانهای مختلف را نیز در خود داشته باشد. برای مثال به عنوان معروفترین زبان فراساخته ، حدود ۸۰٪ واژگان اسپرانتو از زبان‌های لاتین و بقیه آن را واژگانی از زبان‌های دیگر جهان مانند فارسی، عربی، ترکی، چینی و ... تشکیل می‌دهند. وبه عنوان جدیدترین زبان تا كنون زبان آنگوس دارای درصدهای معتنابهی از زبان‌های خانواده هندو ـ اروپایی ، آلتایی ، سامی ، بومی آمریكا ، سینو ـ تبتی و... است.

 

زبان اسپرانتو به عنوان نمونه‌ای از زبان‌های فراساخته ، اگرچه مورد توجه بسیاری از متفكرین جهان  قرار گرفته است اما مخالفینی هم دارد كه منافعشان باعث میشود اجازه بین المللی شدن آن را ندهند.

امام خمینی (ره) مسلمانان را به یادگیری اسپرانتو تشویق كرده و این زبان را به عنوان زبانی برای فهم بهتر بین مردم دنیا با آرا وعقاید گوناگون ستود. پس از اینكه ایشان پیشنهاد كردند كه زبان اسپرانتو به جای زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی استفاده شود، در بعضی سمینارهای قم از آن استفاده شد. اندكی بعد علامه مضطر عباسی [پاكستانی، نویسنده معروف اسپرانتیست] قرآن را به اسپرانتو برگرداند كتابهای دیگری نیز در مورد اسلام به اسپرانتو نوشت.

ویكی پدیا به نقل سایت جهانی اسپرانتو در این باره می‌نویسد:

در دهه ۲۰ میلادی و تشکیل اولین اجلاس سازمان ملل، نمایندگان ایران پیشنهاد دادند تا زبان اسپرانتو به عنوان زبان مراودات بین‌المللی انتخاب شود. سیلوان زفت در این باره می‌نویسد:"شانسی بزرگ برای اسپرانتو پدیدار شد، هنگامی که در دهه ۱۹۲۰ میلادی، نمایندگان ایران در جامعه ملل پیشنهاد دادند تا اسپرانتو به عنوان زبان ارتباطات بین‌المللی پذیرفته شود. در بین این مبحث حمله‌های شدیدی به اسپرانتو شد. مخصوصا هیات فرانسوی هیاهوی بسیاری بر ضد این طرح راه انداخت. از نگاه فرانسویان، زبان فرانسه باید زبان بین‌المللی می‌شد!. پیشنهاد ایران شکست خورد."

اما در سال‌های بعد با وارد شدن بهائیان به جرگه طرفداران اسپرانتو و بهائی شدن دختر دكتر زامنهوف ، لیدیا ، توجه به زبان اسپرانتو در ایران كمتر شد. بهائیان با ترجمه بسیاری از آثار بهائی به اسپرانتو به یكی از مهمترین گروه‌های دینی ـ سیاسی طرفدار اسپرانتو تبدیل شدند.

البته فرقه اُمُتو ژاپنی و روح گرایان برزیلی نیز از زبان اسپرانتو استقبال زیادی كردند. قابل ذكر است كه نخستین ترجمه از تنخ (كتاب‌های عهد عتیق یهودیان) توسط خود دكتر زامنهوف صورت گرفت. البته نظر به كیش دكتر زامنهوف به عنوان یك یهودی، آلمانی‌های نازی نسبت به آزار او وجلوگیری از گسترش اسپرانتو فعالیتهایی انجام دادند.

 

در پایان ذكر این نكته لازم است كه كشورهای اروپایی [مركزی وجنوبی] ، آسیایی [مانند چین، كره ، ژاپن وایران]، آمریكایی [مانند برزیل ، آرژانتین ومكزیك] وآفریقایی [مانند توگو] از مهمترین مراكز آموزش وگویش به زبان اسپرانتو هستند. سازمان جوانان اسپرانتودان ایران در سال ۱۳۷۲ بنیانگذاری شده است. در سال ۱۳۷۵ موسسه سبزاندیشان به ثبت رسید که پوششی قانونی برای فعالیتهای سازمان بود و در سال ۱۳۸۳ انجمن اسپرانتوی ایران رسما اعلام موجودیت کرد و از سال ۱۳۸۴ به عنوان شاخه کشوری انجمن جهانی اسپرانتو در ایران رسما پذیرفته شده و با آن همکاری متقابل دارد.

 

 

انجمن اسپرانتوی ایران (http://www.sabzandishan.com)

http://en.wikipedia.org/wiki/Esperanto

http://en.wikipedia.org/wiki/International_auxiliary_language

http://en.wikipedia.org/wiki/Constructed_language

http://en.wikipedia.org/wiki/Angos_(Constructed_Language)


...
برچسب ها: اسپرانتو، امام، خمینی، ژاپن، زبان، امتو، بهائی، زامنهوف،
دیدگاه ()
نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/20 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ