تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - پیام پاپ فرانسیس به مناسبت پایان ماه رمضان (عید فطر)


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
پیام پاپ فرانسیس به مناسبت پایان ماه رمضان (عید فطر)

بسم الله الرحمن الرحیم

امسال نیز همانند سالهای گذشته واتیکان پیامی را به مناسبت عید فطر به مسلمانان جهان اعلام کرد. ویژگی خاص این پیام در امسال این است که این پیام را خود پاپ فرانسیس رهبر جدید کلیسای کاتولیک تقریر کرده اند. میتوان عنوان پیام امسال را « ترویج احترام متقابل از طریق آموزش » گذاشت. البته نکته جالب آن است که پاپ فرانسیس این پیام را در تاریخ 10 ژولای ارائه کرده اند که دقیقا شروع ماه رمضان است ؛ درحالیکه شورای پاپی برای گفتگوی بین ادیان هر ساله سه چهار روز پیش از عید فطر این کار را انجام میدهند. البته ممکن است شورای پاپی امسال نیز پیامی صادر کنند.

در این نوشتار بنده متن منتشر شده در سایت رسمی واتیکان را ترجمه کرده ام (متن اصلی در زبانهای انگلیسی ، فرانسوی ، ایتالیایی و عربی انتشار پیدا کرده است!)

پیام جناب فرانسیس

به مسلمانان سراسر جهان به مناسبت پایان ماه رمضان (عید فطر)

به مسلمانان سراسر جهان

 

برای من ، مایه بسی خوشحالی است که به مناسبت جشن شما در عید فطر ، در پایان ماه رمضان که به روزه ، نماز و صدقه اختصاص داده شده ، به شما تبریک بگویم.

رسم است که به این مناسبت شورای پاپی برای گفتگوی بین ادیان پیام تبریکی به همراه یک موضوع پیشنهادی برای تامل مشترک میفرستد. امسال نخستین سال پاپی بنده ست ، من تصمیم گرفتم این پیام سنتی را خودم امضا کنم و به شما دوستان عزیز ، برای نشان دادن عزت و دوستی برای تمام مسلمانان ، بویژه رهبران مذهبی این نامه را ارسال کنم.

همانگونه که همه شما میدانید ، هنگامی که کاردینال ها بنده را به عنوان سراسقف رُم و شبان جهانی کلیسای کاتولیک برگزیدند ، من نام "فرانسیس" را برگزیدم ؛ یک قدیس مشهور که خدا و بشر را عمیقا دوست داشت و بهمین جهت "برادر جهانی" نامیده شده است. محبت کرد و مستمند و بیمار و بیچاره را کمک و خدمت کرد ، او همچنین برای کل خلقت تلاش میکرد.

من آگاه هستم که خانواده و ابعاد اجتماعی از برجستگی خاصی در میان مسلمانان در این دوره برخوردار است و باید گفت که تشابه خاصی در هرکدام از این حوزه ها با ایمان و عمل مسیحی وجود دارد.

امسال ، موضوعی که بنده میخواهم با شما و تمام کسانی که این پیام را میخوانند در آن تامل کنیم ، موضوعی است که هر دو گروه مسیحیان و مسلمانان آن را مهم میپندارند : ترویج احترام متقابل از طریق آموزش!

موضوع پیام امسال بر اهمیت آموزش بصورتی که ما یکدیگر را درک کنیم ، و بر اساسی که بر احترام متقابل بنیان نهاده شده است ، تاکید میکند. "احترام" یعنی یک گرایش محبت آمیز به کسانی که به آنها توجه میکنیم و عزیز میپنداریم. و "متقابل" یعنی این یک فرآیند یک جانبه نیست بلکه هر دو طرف در چیزهایی مشارکت میکنند.

آنچه که ما پیش از هر چیزی ، در مورد هر فرد احترام مینامیم ، زندگی او ، سلامت جسمی او ، شأن او و حقوق برآمده از آن ، شهرت او ، اموال او ، هویت قومی و فرهنگی او ، ایده های او و انتخابهای سیاسی اوست. از این رو ما به اندیشه ، سخن گفتن و نوشتن محترمانه در رابطه با دیگران دعوت میکنیم ، نه فقط اکنون در حضور او ، بلکه همیشه و در هر جایی ، به دور از انتقاد ناعادلانه یا افترا. خانواده ها ، مدارس ، آموزش دینی و تمام گونه های رسانه در دست یابی به این هدف نقش دارند.

نظر به احترام متقابل در روابط ادیان ، بویژه میان مسلمانان و مسیحیان ، ما خواستار احترام به دین یکدیگر ، تعالیم آن ، شعائر آن و ارزشهایش هستیم. احترام ویژه نیز نسبت به رهبران مذهبی و مکانهای عبادت است. چقدر دردناک است تعرض به یکی از اینها.

روشن است ، وقتی که ما به دین همسایگانمان احترام بگذاریم یا وقتی که ما آرزوهای خوبمان را به مناسبت یک جشن مذهبی تقدیم میکنیم ، ما به سادگی به دنبال شرکت در شادی آنها بدون اشاره به محتوای اعتقادات مذهبی ایشان هستیم.

در رابطه با آموزش جوانان مسلمان و مسیحی، ما باید جوانانمان را برای اندیشیدن و محترمانه سخن گفتن با دیگر ادیان و پیروان آنها پرورش دهیم و از تمسخر یا بدنام کردن اعتقادات و اعمال ایشان پرهیز دهیم.

همه ما میدانیم که احترام متقابل در هر ارتباط انسانی واجب است بویژه در میان مردمی که باورهای دینی ابراز میکنند. به این روش ، دوستی صمیمی و پایدار میتواند رشد پیدا کند.

زمانی که اعضای معتبر گروه دیپلوماسی را در مقر رسولی در 22 مارس 2013 پذیرفتم ، گفتم :"ارتباط درست با خدا با نادیده گرفتن دیگران ممکن نیست! از این رو تشدید گفتگو بین ادیان مختلف اهمیت دارد و من بویژه به گفتگو با اسلام فکر میکنم. در جشن آغاز مسئولیت من ، من تا حد زیادی از حضور بسیاری از رهبران مذهبی و متمدن از کشورهای اسلامی تقدیر کردم." با این وجود ، من میل دارم دوباره بر اهمیت زیاد گفتگو و همکاری بین مؤمنان ، بویژه مسیحیان و مسلمانان و نیاز بر افزایش آن تاکید کنم.

با این احساسات ، آرزویم را تکرار میکنم که تمام مسیحیان و مسلمانان ، گسترش دهندگان واقعی احترام متقابل و دوستی ، بویژه از راه آموزش باشند.

در پایان ، من آرزوهای خوب پُر دعایم را به شما تقدیم میکنم که خدای قادر ، زندگیهای شما را ، جلال دهد و به کسانی که اطراف شما هستند شادی بخشد.

عید بر همه شما مبارک!

 

واتیکان. 10 ژولای 2013

فرانسیس


...
برچسب ها: عید، فطر، رمضان، صوم، روزه، ادیان، مسیحیت، پاپ، فرانسیس، فرانسوا، پیام، تبریک، 2013، شورای پاپی، اسقف، واتیکان، کاتولیک، رم، ایتالیا، گفتگوی ادیان،
دیدگاه ()
نوشته شده در شنبه 1392/05/12 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ