تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - آموزش خط هندی - بخش اول (مصوت ها)


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
آموزش خط هندی - بخش اول (مصوت ها)

بسم الله الرحمن الرحیم

در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان امسال موفق شدم الفبای هندی رو یاد بگیرم. البته پیشتر در فکر یادگیری اون بودم اما ضرورت یادگیری اون برام بیشتر شده بود و خداوند بهم توفیق داد. از اونجایی که در سطح اینترنت منبع فارسی خوبی برای آشنایی افراد با الفبای هندی (دواناگری) وجود نداره ، توضیحاتی رو که لازم هستش در این نوشتار خدمتتون عرض خواهم کرد.

خط دواناگری از چپ به راست نوشته میشود. تعداد صامتها و مصوتها رو دقیقا نمیشه مشخص کرد و ما کاری بهش نداریم (من حتی تو کتابهای آموزش خط هندی هم نگاه کردم تعداد رو نمینویسند!)

اما مصوتهایی که به حروف میچسبند و در اصل با ترکیب شدن اونها با حروف اصلی یا صامتها آوا میگیرند عبارتند از (چون شکل مستقل مصوتها با شکل ترکیبی آنها متفاوت است نخست شکل مستقل ، آواگردانی ، تلفظ فارسی و مثال با حرف پ نوشته میشود):

(a فتحه) در ترکیب عملا هیچ تغییری نمیکند. حروف الفبای هندی همگی بصورتی که در ادامه بیان میشود دارای این صدا هستند و اگر بخواهیم صدا را از روی آن برداریم باید شکل آنرا بنابر نوشتار ادامه تغییر دهیم.

(ā آ) صدای بلند حرف ، مثال در ترکیب : पा

(i ای کوتاه) مثال در ترکیب :  पि(دقت کنید که در حالت اتصال ، نخست حرف مصوت نوشته میشود و بعدا حرف صامت! یعنی عملا وقتی که داریم این مثال را میبینیم بصورت ip  است در حالیکه pi  خوانده میشود.)

(ī ای بلند) صدای بلند حرف ، مثال در ترکیب : पी

(u او کوتاه) مثال در ترکیب : पु

(ū او بلند) مثال در ترکیب : पू

(e کسره) مثال در ترکیب : पे

(ai إیْ) این صوت در اصل ترکیبی از کسره و حرف یاء است. مثال در ترکیب : पै

(o ضمة) مثال در ترکیب : पो

(au أوْ) این صوت در اصل ترکیبی از فتحه و حرف یاء است. مثال در ترکیب : पौ

( ل این صوت در فارسی وجود ندارد. بلکه هروقت حرف با این صوت ترکیب میشود بصورت خیلی سریع فاصله میان آن حرف اصلی و این صدا برداشته میشود. شاید به درستی نتوان این صدا و سه صدای باقیمانده را جزء صداها قرار داد! یکی از مسائلی که شناخت تعداد مصوتها را با مشکل روبرو میکند همین صداهای خاص است.) مثال در ترکیب : पॢ

( صدای کشیده صوت قبل) مثال در ترکیب : पॣ

( بصورت ر با کمی فشار، شبیه به تشدید اما با فشار کمتر) مثال در ترکیب : पृ

( صدای کشیده صوت قبلی) مثال در ترکیب : पॄ

نکته : شکل مستقل که نخست نوشته شده ، زمانی بکار میرود که صدا در اول واژه باشد. مانند: आह (آه āh) اما وقتی صدا در بین واژه یا پایان آن باشد از شکل ترکیبی استفاده میشود. مانند: हा (ها )

سه مصوت دیگر هم هستند که فقط شکل ترکیبی دارند. یکی که بصورت یک نقطه بر روی حروف قرار میگیرد و تلفظ حرف را بصورت  ن در بینی میکند(شبیه نْگْ). مانند: पं که بصورت ن در بینی تلفظ میشود و داریم pṅ. و صوت دیگر که بصورت دو نقطه در کنار حرف قرار میگیرد و بصورت  ه در گلو تلفظ میشود. مانند पः pḥ. وصوت دیگر که بصورت یک نقطه و خط منحنی بالای حرف قرار میگیرد و اَم با م در بینی تلفظ میشود و شبیه به شکل غنة در عربی است. مانند: पँ pṃ.

نکته : بیشترین و پرکاربردترین حروف مصوت همانهایی هستند که بصورت ساده در زبان فارسی هم یافت میشوند و مصوتهای ترکیبی کاربرد کمتری دارند. البته باید دانست که دلیل این همه مصوت پیشینه بسیار طولانی این خط در استفاده از آن برای نوشتن متون مقدس سانسکریت در آیین هندو در هند است.

صامتها را هم در پست دیگری معرفی میکنم. برای آشنایی بیشتر مثالهایی با حرف ک و م .

کَ ، مَ

का کا ، मा ما

कि کی ، मि می

की کیی ، मी میی

कु کو ، मु مو

कू کوو ، मू موو

के کِ ، मे مِ

कै کِی ، मै مِی

को کُ ، मो مُ

कौ کُو ، मौ مُو


...
برچسب ها: هندی، دواناگری، الفبا، خط، هندوستان، سانسکریت، آموزش، sanskrit، hindi، alphabet،
دیدگاه ()
نوشته شده در سه شنبه 1392/05/29 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ