تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - حیا در فرهنگ قدیم ژاپنی


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
حیا در فرهنگ قدیم ژاپنی

بسم الله الرحمن الرحیم

چندی پیش کتابی با عنوان "دینهای ژاپنی" اثر میچیكو یوسا را خواندم ؛ جدای از اینکه خواندن این کتاب دیدی نو را نسبت به آیین شینتو به پژوهشگران میدهد , مطلب جالبی را در مورد موسس فرقه جودو شین شو Jōdo Shinshū (دیار پاک راستین) از فرقه های بودایی ژاپنی یعنی آقای شینران خواندم!

در کتاب دینهای ژاپنی بیان میکند که در زمان شینران که یک راهب بودایی بود , در فرقه های ژاپنی ازدواج کردن ممنوع بود. بر این اساس راهبان نمیتوانستند ازدواج کنند!

اما راهب شینران که اهل تزکیه بود خوابهای وسوسه انگیزی میدید , بر این اساس یک شب رویایی از جانب گوئان یین (بودی ستوای بخشنده : بودی ستواها انسانهای روحانی و الهی هستند.) به او نمایانده شد که بر اساس آن مرید یعنی شینران در جستجوی پیوند خود با کارمای قبلی خود , مجبور شد با یک زن ارتباط جنسی برقرار کند. البته ارتباط اون از جنس نیوبون Nyobon بود. واژه نیوبون که از دو بخش نیو به معنای زن و بون به معنای تجاوز تشکیل شده , بیانگر گناهی است که در آن شخصی که نباید ازدواج کند با یک زن رابطه برقرار کند. البته شاید بهترین ترجمه برای آن در فرهنگ ما واژه دخول باشد. نکته جالب آن از اینجا شروع میشود که شینران که اهل تزکیه است با دیدن این خواب احساس گناه میکند.احساس گناه به معنای دینی بودن این موضوع است و تنها به جنبه قانونی نظر ندارد. بعد از چند وقت که خوابهایی از این دست میبیند , سرانجام از کوه معبد پایین آمده و با زنی به نام ایشین نی Eshinni ازدواج میکند و فرقه ای به نام جودو شین شو تاسیس میکند که در آن علاوه بر تعالیم خاص , ازدواج نیز برای دوری کردن از گناه جایز دانسته میشود.

نکته بسیار جالب توجه برای من احساس گناهی است که از دیدن یک خواب برای یک راهب پیش میآید و ذهن انسان را به نزدیک بسیار زیاد این موضوع و مبحث تزکیه در بین بزرگان و عرفای خودمان توجه میدهد.

 

از سوی دیگر , در فرهنگ ژاپن نقاشیهای وسوسه انگیز یا شهوانی نام خاصی دارند که با عنوان "abunai あぶない" به معنای "خطرناک" شناخته میشوند. در سایت ژانوس که به نوعی دائره المعارف معماری و هنر ژاپن ست در توضیح واژه ای که نقاشیهای شهوانی اطلاق میشود , این چنین گفته است:

"نقاشیهای شهوانی یا وسوسه انگیز. مشتق از کلمه "abunai あぶない" به معنای خطرناک. آبونائه ها نگاهی گذرا از زنان برهنه یا نیمه برهنه هستند که مشغول کارهای روزانه مثل حمام کردن , شستن موها , بهره مندی از سردی شب یا آرایش کردن هستند. عمدتا وزش ناگهانی باد , یک بچه , یک میمون یا گربه لباسهای زن را میکشد و پاها , ران و سینه او آشکار میشود. تصور میشود که آبونائه در 1772 اختراع شده باشد ؛ زمانی که حکومت آشکارتر شهوترانی را ممنوع کرد و اوج محبوبیت آن در میانه قرن 18 این فرضیه را تقویت میکند."

تسمیه این نوع نقاشیها به آبونائه که معنای خطرناک دارد , ذهن را به مباحث فکری مخالف این پدیده در فرهنگ ژاپن سوق میدهد ؛ فرهنگی که در آن زنها پوشیدگی به نسبت کاملی دارند. شاید تنها مشکل لباسهای ژاپنی موسوم به کیمونو که در اصل لباس سنتی ژاپنی است پوشیده نبودن موهاست که آن هم به نوعی در قدیم پوششی شبیه به روسری داشته است اما کاربرد آن کمتر از بقیه است. این عکس از ایشین نی همسر شینران این موضوع را نشان میدهد.

عکسهایی از پوشش بسیار زیبا و در عین حال کامل (بجز موها) زنها و دختران در فرهنگ ژاپن که به نوعی نشان دهنده فرهنگ مبتنی بر حیاء در فرهنگ این کشور باستانی است.
برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


برای دیدن تصاویر بر روی تصویر بالا کلیک کنید


...
برچسب ها: modesty، modest، reserve، pudency، chastity، حیا، ژاپن، ژاپنی، جودو شین شو، دیار پاک راستین، دیار پاک، بودا، شینران، نیوبون، Nyobon، Eshinni، ازدواج، شهوت، حجاب، گناه، زن، دختر، جنسی، کیمونو، کارما، بوتسو،
دیدگاه ()
نوشته شده در چهارشنبه 1392/07/17 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ