تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - فلسفه نمادین عزاداری در شهرهای ایران - زرقان


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
فلسفه نمادین عزاداری در شهرهای ایران - زرقان

بسم الله الرحمن الرحیم

سالیان سال است که در شهرها و روستاهای ایران , افراد مختلف به شیوه های متفاوتی عزاداری میکنند ؛ نکته ای که در این نوشتار در صدد در میان گذاشتن آن با دوستان عزیزم هستم , آن است که گذشتگان و نیاکان ما , با طرح ریزی این شیوه های عزاداری سعی کرده اند به نوعی فضا و جو پیش آمده در محرم الحرامی که واقعه عاشورا در آن اتفاق افتاده است را بازسازی کنند و خود را هم در مصائب اهل بیت شریک بدانند و هم از این طریق آمادگی خود را برای جانفشانی در آن معرکه و هر معرکه دیگری شبیه آن اعلام کنند.

شاید این هم تفسیری عامیانه اما حکیمانه مردم ایران از فرازهای زیارت وارث منسوب به امام حسین علیه السلام باشد که " فَیَا لَیْتَنِی كُنْتُ مَعَكُمْ فَأَفُوزَ مَعَكُمْ " (پس ای کاش با شما بودم و همراهتان رستگار میشدم!)

اما من بر اساس آنچه که در شهر تاریخی خودم زرقان است 2 مورد را مورد دقت قرار داده ام و بیان میکنم , بدون شک شباهتهای این مراسم به مراسمی که در جاهای دیگر برگزار میشود , میتواند حاکی از یکی بودن ریشه و معنا باشد.

1. برپا کردن خیمه امام حسین علیه السلام در حسینیه های زرقان (مسجد حیدر , مسجد ولیعصر (ع) , مسجد امام سجاد (ع) )

توضیح : هرساله با شروع محرم در شهر زرقان خیمه هایی بر روی 3 حسینیه قدیمی شهر زرقان , به مدت 13 روز برپا و در زیر این خیمه های بزرگ مراسم تعزیه خوانی اجرا میشود. علاوه بر بر پاشدن یک خیمه بزرگ به نام امام حسین علیه السلام , تقریبا همه مردم مذهبی یک پرچم کوچک که عمدتا بر روی آن نام آنها نوشته شده , و گاهی سوغات شهرهای مذهبی کربلا , مشهد و... است را با عشق و علاقه به مسجد و حسینیه اهدا میکنند تا این پرچم کوچک از آن شخص در میان دیگر پرچم ها , در زیر خیمه امام حسین علیه السلام باشد.

نظر من : من با دقت در توضیحی که عرض کردم , حدس میزنم این به نوعی اعلام بیعت و یاری با امام حسین علیه السلام به صورت نمادین است! یعنی شخصی که پرچم خود را زیر خیمه امام نصب میکند , اینگونه بیان میکند که من هم بصورت نمادین طرفدار و حمایت کننده امام هستم.2. مراسم زنجیر زنی

توضیح : هر ساله با شروع محرم دسته های عزاداری , با تشکیل صفهایی منظم در شهر حرکت کرده و به سمت حسینیه ها و مساجد دیگر شهر زنجیر زنی میکنند. این دسته ها حداقل دو صف مقابل هم دارند, در میان دسته حداقل یک نفر سنچ و یک نفر طبل میزنند و نواح با خواندن نوحه های خاصی که دارای وزن است به دسته نظم میدهد. گاهی هم در جلو دسته یک علم (پرچم) حمل میشود.

نظر من : با دقت در چگونگی تشکیل صف , قرار داشتن سازهای جنگی مثل طبل و سنچ , نوحه هایی که دارای وزنهای ضربی هستند و ذهن را به آنچه که در میان اعراب با عنوان رجز شناخته میشوند , سوق میدهند , حمل کردن علم , حرکت در میان حسینیه های دیگر , اهمیت ایستادن افراد قوی هیکل در جلو صف و آنچه که این فضای خاص بر ذهن انسان القا میکند , مرا به این فکر واداشت که این دسته زنجیرزنی به نوعی یک سپاه جنگی است که شبیه برپایی خیمه ها , بصورت نمادین بیان کننده اعلام حمایت افراد از امام حسین علیه السلام بصورت نمادین است.

امیدوارم افرادی که در این مراسم شرکت میکنند هر چه بیشتر به فلسفه برپایی اونها توجه کنند و شاهد آن باشیم که این مراسمی که بر اساس شور و شعور برنامه ریزی شده اند به انحراف کشیده نشوند. من از جمله افرادی هستم که معتقدند اصل شیوه های عزاداری خوب و مفید هستند (البته بجز آنها که از اساس دارای انحراف هستند مثله قمه زنی!) به شرط اینکه به نام تجدد و به روز کردن در آن انحرافاتی حاصل نشود و افراد از مسیری که این شیوه های نمادین برای آن اجرا میشود , دور نشوند.


...
برچسب ها: عزاداری، محرم، عاشورا، زرقان، حسینیه، فلسفه، زنجیر زنی،
دیدگاه ()
نوشته شده در سه شنبه 1392/08/21 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ