تبلیغات
مقدس ترین كتاب دنیا - آسیب شناسی نوحه‌ها ومراثی (حضرت عزیر(ع) وامام حسین (ع))


مقدس ترین كتاب دنیا

بسم الله الرحمن الرحیم
ای بی‌خبر از سوختن وسوختنی
عشق آمدنی بود ، نه آموختنی

سلام من ابراهیم شفیعی ساکن شهر قدیمی و تاریخی زرقان فارس هستم و الآن دانشجوی فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره)...
تو این وبلاگ میتونید مطالبی رو كه من در مورد دین مبین اسلام ، قرآن ، ادیان ، زبان‌ها و سایر موضوعات می‌نویسم بخونید...
 .: تعداد مطالب :
 .: تعداد نویسندگان :
 .: آخرین بروزرسانی :
 .: بازدید امروز:
 .: بازدید دیروز :
 .: بازدید این ماه شمسی :
 .: بازدید ماه شمسی قبل :
 .: بازدید کل :
 .: آخرین بازید :
آسیب شناسی نوحه‌ها ومراثی (حضرت عزیر(ع) وامام حسین (ع))

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت عُزَیْر (ع) به احتمال قوی همان عِزْرای صاحب کتاب در عهد عتیق(به عبری : עזרא ویا עזרא הסופר«عزرای کاتب») است. نام عبری او به معنای «کمک ویاری» است واحتمال می‌رود که در عربی به جهت علاقه وابراز محبت به ایشان مصغّرشده باشد.

نام ایشان یک بار در سوره توبه آیه 30 «وَقَالَتِ الْیهُودُ عُزَیرٌ ابْنُ اللَّهِ »(ویهود گفتند عزیر پسر خداست...) که محل تامل این نوشتار است. البته ایشان را قرآن به عنوان پیامبر معرفی نمی‌کند اما در بعضی روایات به پیامبر بودن ایشان اشاره شده است. ضمن اینکه آیه 259 بقره خبر از گذشتن مردی بر قریه‌ای می‌دهد که خراب‌شده است، با خود می‌گوید که این شهر(مجاز از اهل آن) چگونه پس از مرگ ایشان زنده خواهد شد وخداوند او را صد سال میراند ودوباره زنده کرد و... ؛ که بعض مفسرین این شخص را همان حضرت عزیر می‌دانند. ضمن اینکه بعضی او را با ارمیای نبی یکی دانسته‌اند که احتمالا اشتباه است. در عهد عتیق مربوط به یهودیان کتاب این دو شخص را به خاطر مضامین مشترک یکی گرفته‌اند ، در حالیکه مسیحیان کتاب هر یک را جداگانه در عهد عتیق برمی‌شمرند.ضمن اینکه مدفن ایشان را ساحل غربی دجله در نزدیکی بصره عراق ،در منطقه العزیر (تصویر زیر)می‌دانند.

اما نکته قابل توجه آنکه به نظر من در آیه 30 سوره توبه دو نوع شرک را می‌توان رؤیت کرد.

الف : شرک مربوط به پسر خدا بودن حضرت عیسی توسط نصاری که تا امروز هم ادامه دارد وکاملا مشهود است.

ب: شرک مربوط به پسر خدا خواندن عزیر توسط یهود.

این در حالی است که در بین یهودیان علی رغم جایگاه بلند ومؤثر عزیر در جمع‌آوری تورات پس از جلای وطن ورانده شدن به بابل توسط نبوکدنصر یا همان بخت النصر، امروزه تنها به عنوان یکی از انبیای الهی شناخته می‌شود وجایگاه مذکور را دارا نیست. این که ایشان چهره‌ای برجسته وتاثیر گذار در تاریخ یهود هستند مورد پذیرش است ، اما دلیل قرآن برای بیان آن ، قرار گرفتن ایشان در جایگاه پسر خدا بودن نیست بلکه دادن این لقب به ایشان بوده است. در تفسیر نمونه بنا به نقل طبرسی در احتجاج بیان شده که پسر خدا بودن عزیر به عنوان لقب وبرای ادای احترام به ایشان بوده است. یعنی قرآن هم با اعتقاد به خدا یا پسر خدا بودن مخالف است وهم با قرار دادن القاب این چنینی برای ادای احترام ومقاصد دیگر.

اما آنچه که تا چندی پیش در مورد عزاداری آقا أبا عبدالله الحسین علیه السلام شاهد آن بودیم ، ارائه نوحه ومراثی دارای مضامینی شرک آلود مثل «حسین اللهی، زینب اللهی و...» بود که علی رغم اعلام مخالف بودن این اشعار با معارف شیعی واسلامی توسط مراجع وعلما تکرار ونوعی ادب واحترام دانسته می‌شد.

حضرت علی علیه السلام مولای متقیان در خطبه 127 نهج البلاغه می‌فرمایند : «و سیهلک فیّ صنفان: محبٌ مفرط یَذْهبُ به الحُبّ الی غیر الحقّ و مبغضٌ مفرط یَذهَبُ به البغضُ الی غیر الحقّ و خیرُ الناس فیّ حالاً النَّمط الاوسطُ فالزموه» (به زودی دو گروه نسبت به من هلاک می گردند: دوستی که افراط کند و به غیر حق کشانده شود و دشمنی که در کینه توزی با من زیاده روی کرده و به راه باطل در آید. بهترین مردم نسبت به من گروه میانه رو هستند. از آنها جدا نشوید.)

به این معنا که در ابراز علاقه وحب نسبت به بزرگترین انسان‌ها هم نباید حدود الهی را کنار گذاشت. چرا که  شدید وافراطی شدن آن مصداق بارز اسراف خواهد بود. این اسراف در آنجا به اوج خود خواهد رسید که مثلا برای ابراز ارادت به امام حسین علیه السلام ولو به زبان گفتار شرک آلود داشته باشیم ، تا چه رسد به اینکه اعمالمان خدای ناکرده اینگونه باشد...

ان شاء الله عزاداری‌های ما ، ما را به هدف امام حسین علیه السلام از قیام خود آشناتر ومأنوس‌تر کند.

منابع:

بررسی ریشه ها و عوامل اسراف از دیدگاه قرآن و اهل بیت(ع) ، حجة الاسلام عیسی عیسی زاده

معرفى عزیر(علیه السلام( ، تفسیر نمونه

عزیر ( عزرا) در متون اسلامی

آیات 29 تا 35 سوره توبه، تفسیر المیزان

EZRA THE SCRIBE

http://en.wikipedia.org/wiki/Ezra


...
برچسب ها: امام حسین، محرم، عزیر، منطقه العزیر، یهود، مسیح، مسیحی، نصاری، پسرخدا، عزرا، اسراف،
دیدگاه ()
نوشته شده در دوشنبه 1390/09/21 به دست ابراهیم شفیعی.: تاحالا قرآن رو از اول تا آخر خوندی؟؟؟ 


سلام، ﺷﻬﻴﺪ